Czy znasz 4 najbardziej znane zagrywki hakerów?

Internetowi oszuści nigdy nie śpią, stale poszukując nowych sposobów na wyłudzenie Twoich danych. Jak zabezpieczyć swój komputer i bezpiecznie poruszać się w sieci? Przedstawiamy najbardziej znane zagrywki hakerów, przed którymi warto mieć się na baczności.

Phishing

Na celownik cyberprzestępców bardzo często trafiają serwisy bankowe, których użytkownicy padają ofiarą tzw. phishingu. Jest to metoda polegająca na wyłudzaniu danych do logowania, takich jak login i hasło, dzięki którym możliwe jest dokonywanie wszystkich operacji finansowych na koncie właściciela rachunku. Takie działanie jest możliwe wówczas, gdy nieświadomy niczego użytkownik trafi na fałszywy serwis bankowy, z którego dane przechwytywane są przez hakerów. Aby tak się stało, przestępcy przesyłają link do spreparowanej strony internetowej za pośrednictwem e-maila, nakłaniając adresata do jej odwiedzenia podszywając się pod bank lub inną znaną instytucję. Warto stosować w tym przypadku zasadę ograniczonego zaufania i dokładnie sprawdzać adres nadawcy tego typu wiadomości. Szczególną ostrożność należy zachować także odwiedzając stronę do logowania. Pamiętajmy, że bezpieczny adres powinien zaczynać się protokołem https oznaczającym, że połączenie z bankiem jest szyfrowane.

Przechwytywanie haseł do serwisów społecznościowych

O ile większość internautów z reguły stara się zachowywać jako taką ostrożność w serwisach bankowych, o tyle mniejszą uwagę poświęcamy zwykle kwestiom bezpieczeństwa na portalach społecznościowych. Wydawać by się mogło, że wobec obawy o utratę majątku, wizja kradzieży kilku zdjęć czy informacji z naszego profilu na Facebooku nie powinna wzbudzać szczególnego niepokoju. W końcu komu i po co mogłoby zależeć na przejęciu naszej internetowej tożsamości? Okazuje się jednak, że dla hakerów hasło do naszego konta na portalu społecznościowym to nie lada gratka. Większość użytkowników nie zadaje sobie bowiem trudu wymyślania kilku haseł do różnych serwisów internetowych. Hasło do Facebooka bywa dla przestępców kluczem do wielu innych zamków, jak choćby naszego adresu mailowego, czy konta w banku. Jednym ze sposobów kradzieży haseł są pojawiające się na Facebooku złośliwe aplikacje. Ich zadaniem jest publikowanie na tablicy użytkowników postów o dziwnej, często bardzo szokującej treści wzbudzającej zainteresowanie odbiorców. Po kliknięciu w dołączony do nich link zostajemy poproszeni o zgodę na udostępnienie wpisu. Ta z kolei umożliwia oszustom przejęcie naszego konta.

Złośliwe oprogramowanie

Przeglądając internet nasz komputer stale narażony jest na ataki złośliwego oprogramowania, które w skrajnych przypadkach może nawet przejąć kontrolę nad danymi przechowywanymi na dysku. Wirusy rozsyłane są także w celu wyłudzeń finansowych. Znane są przypadki, kiedy to zainfekowany komputer wyświetlał na ekranie sfabrykowaną informację o zajęciu go przez policję. Jedynym sposobem na zdjęcie blokady miało być przelanie określonej sumy pieniędzy na podany w komunikacie numer konta. Przestraszeni użytkownicy nieświadomi przekrętu padali ofiarą oszustów.

Ataki na skrzynki mailowe

Hakerzy opanowali także techniki podszywania się pod administratorów kont mailowych, np. popularnego Gmaila. Kierując do użytkowników komunikaty o konieczności zmiany hasła do skrzynki, przechwytują wprowadzone dane zyskując pełną kontrolę nad treściami zapisanymi w serwisie pocztowym. Zajęte przez cyberprzestępców konto mailowe jest doskonałym źródłem informacji o użytkowniku oraz może służyć do rozsyłania wirusów i spamu wśród powiązanych kontaktów.

Przydatność tekstu: 60%

Polecamy również: