Nie daj się – Podstawowe zasady bezpieczeństwa seniora w internecie

Dbaj o bezpieczeństwo swojego komputera 

Zabezpiecz swój komputer programem antywirusowym, który jest aktualizowany automatycznie. Możesz wybrać program darmowy lub taki z licencją płatną. Na cokolwiek się nie zdecydujesz musisz go mieć. Jest to pierwsza podstawowa linia obrony Twojego komputera.   

Wiadomości e-mail – realne zagrożenie

Ataki hackerskie z wykorzystaniem poczty elektronicznej należą do jednych z najczęściej obserwowanych form ataków na nasze komputery. Zazwyczaj stanowią próbę podszycia się i zachęcenia w swej treści do otwarcia załącznika. Często ich zapisy wskazuje na element pośpiechu, strachu lub zaciekawienia, który ma skłonić do kliknięcia w przesłany link lub załącznik.

Pamiętaj:

  • Nie otwieraj załączników od nieznanych osób lub podejrzanych adresów. Nazwy potencjalnie złośliwych załączników, zawierające podwójne rozszerzenie, np. „obrazek.png.exe”, „text.txt.exe”, „dokument.pdf.exe” – sugerują one zawartość w postaci odpowiedniej ikony, jednak w rzeczywistości są to pliki wykonywalne.
  • Nie uruchamiaj w potencjalnie złośliwych dokumentach aktywnej treści, tj. makr – w szczególności dotyczy to dokumentów pakietu MS Office: .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx; .docm, .xlsm, .pptm
  • Nie klikaj w linki nieznanego pochodzenia. Mogą one prowadzić do miejsc, które swoim wyglądem i treścią przypominają prawdziwe funkcjonujące witryny internetowe (np. banki, placówki medyczne). Ich celem jest skłonienie użytkownika do określonego działania np. logowania w celu uzyskania haseł.

Twórz unikalne hasła

Silne hasło to podstawa bezpieczeństwa w sieci. Tworząc je należy łączyć ze sobą małe i duże litery, a także wykorzystywać cyfry oraz znaki specjalne. Zasady tworzenia silnych haseł dostępne są w sieci. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować jednego hasła w różnych serwisach. Dodatkowo utworzone hasła trzeba również regularnie zmieniać co najmniej raz na kilka miesięcy.

Sprawdź poprawność adresu, z którym się łączysz

Wchodząc na dowolną stronę internetową należy zwrócić uwagę na certyfikat SSL. Strony takie oznaczone są symbolem zamkniętej kłódki oraz przedrostkiem „https”. Brak litery “s” w protokole powinien wzmóc czujność użytkowników. Oznacza to, że znalazłeś się na stronie, która nie szyfruje transmisji danych, a przez to można ją stosunkowo łatwo przechwycić.

Pamiętaj, że najbezpieczniej jest wpisać adres pożądanej strony ręcznie. Korzystanie z linków lub wyszukiwarek internetowych (nawet google) obarczone jest ryzykiem wykorzystania sfabrykowanego przez hackerów przekierowania.

W przeglądarkach internetowych po najechaniu na dowolny link na dole strony pojawia się pasek pokazujący pełen adres danego przekierowania. Pamiętać należy, aby dokładnie zweryfikować poprawność zapisanej strony, a każda „literówka” może świadczyć o zewnętrznej ingerencji.

Logowanie do nieznanych sieci internetowych

Należy pamiętać również o tym, aby z ograniczonym zaufaniem korzystać z ogólnodostępnych sieci WI-FI.  Jeśli jednak połączymy się z darmowym hotspotem, nie logujmy się do kont i witryn, w których podajemy loginy i hasła (nawet tych zapisanych w pamięci komputera).

Dotyczy to w szczególności urządzeń mobilnych, które mogą mieć funkcję łączenia się z sieciami ogólnodostępnymi ustawioną jako domyślną.

Płatności w sieci

Najbardziej powszechnym atakiem na nasze finanse jest prośba o wykonanie płatności (kupno, datek, przelew) za pośrednictwem otrzymanego linku przekierowującego do strony łudząco podobnej do naszego banku czy platformy płatniczej. Pamiętaj rób płatność jeśli jesteś w 100% pewien że jesteś na stronie swojego banku lub platformy płatniczej. Sprawdź trzy razy adres strony na której jesteś a każda „literówka” w adresie strony to sygnał alarmowy.

Przydatność tekstu: 80%