Jak szybciej znaleźć coś w internecie

Internet stwarza ogromne możliwości, a jego zasoby zapewniają dostęp do wiedzy ze wszystkich znanych człowiekowi dziedzin. Nauka, kultura, rozrywka na wyciągnięcie ręki? Tak, wystarczy tylko nauczyć się szukać.

Wyszukiwarka – co to takiego?

To użyteczne narzędzie, które pozwala zlokalizować informacje w cyberprzestrzeni. Obsługa wyszukiwarki jest na tyle prosta, że większość osób błyskawicznie pojmuje zasady jej działania. Wystarczy wpisać interesujące nas zagadnienie, by uzyskać żądaną listę wyników. Nie każdy wie jednak, jak szukać łatwiej i efektywniej, nie gubiąc się w gąszczu niepotrzebnych informacji.

Szukaj z najlepszymi

Wyszukiwarką cieszącą się największą popularnością na świecie i w Polsce jest Google (www.google.pl). Często jest ustawiana jako przeglądarka domyślna, posiada największą bazę stałych użytkowników oraz obsługuje najwięcej zapytań rocznie. Ponadto jest też najszybsza!

Istnieją też inne wyszukiwarki, które doskonale pełnią swoją funkcję. Możesz je przetestować:

www.yahoo.com

www.bing.com

www.msn.com

Oszczędź czas dzięki podpowiedziom

W trakcie wpisywania frazy do pola wyszukiwania pojawiają się podpowiedzi. Propozycje te stanowią najczęściej wybierane zapytania, których treść jest zbliżona do twojego. Nie trzeba więc wpisywać całego wyrazu lub nawet zdania – wystarczy wybrać którąś pozycję z listy.

Zdefiniuj typ poszukiwań

Wybierając konkretną kategorię poszukiwań otrzymujemy to, czego tak naprawdę szukamy. Wyszukiwarki docelowo ustawione są na „wszystko”. Jeśli jednak poszukujemy grafik (obrazków) powinniśmy wybrać „grafika”, poszukując filmów wybierzmy „filmy” itd.

Operatory kluczem do celu

Choć wydają się skomplikowane, są bardzo intuicyjne i proste w użyciu. Operatory działają jak sitko. Filtrują wyniki, które otrzymujemy, dzięki czemu uzyskujemy konkretne dane.

Wykluczenie słowa z zapytania

Przy pomocy znaku „-” możemy wykluczyć dane słowo z wyszukiwania.

Chcąc odnaleźć dobrą książkę, ale z pominięciem romansu (nie lubimy) i kryminału (mamy już dość) powinniśmy wpisać w wyszukiwarkę:

dobra książka -romans -kryminał

Wymuszenie wyszukania słowa
Przy pomocy znaku „+” zwracamy szczególną uwagę na wyraz występujący po nim. Jednocześnie pomijamy wyszukiwanie synonimów innych fraz.

Interesują nas wiadomości sportowe, ale przede wszystkim jedna dyscyplina – boks.

wiadomości sportowe +boks

Alternatywa
Przy pomocy znaku pionowej kreski „|” lub pisanego dużymi literami „OR” możemy szukać w kilku lokalizacjach. Jest to odpowiednik wyrażenia „albo”. Musimy tylko oddzielić tym znakiem dwa słowa.

Chcemy pojechać na wakacje, lecz wahamy się między górami a morzem. Żeby zdecydować, chcemy sprawdzić, jakie ciekawe atrakcje znajdują się w obu tych miejscach.

atrakcje Polska góry|morze

lub

atrakcje Polska góry OR morze

 

Cudzysłów
Wpisując frazę w cudzysłów „” odszukamy strony, gdzie występują dokładnie takie słowa,  jakich użyliśmy wraz z zachowaniem ich kolejności.

Jeżeli zależy nam na odnalezieniu konkretnego fragmentu tekstu, możemy posłużyć się tym sposobem.

„Litwo, Ojczyzno moja…”

 

Site:
„Site:” pozwala na wyszukiwanie danego wyrazu na konkretnej stronie.

Chcąc odnaleźć informacje o Robercie Lewandowskim na stronie sport.onet.pl możemy wpisać:

Robert Lewandowski site:sport.onet.pl

 

Przydatność tekstu: 80%

Polecamy również: