Skype – od instalacji do pierwszej rozmowy
Chcesz zacząć rozmawiać z bliskimi przez internet? Dzięki aplikacji Skype możesz za darmo połączyć się z dowolną osobą! Wystarczy wykonać kilka prostych czynności, by móc cieszyć się z konwersacji na żywo. Oto poradnik krok po kroku, jak zainstalować program i jak z niego korzystać. Zobaczysz, to czysta przyjemność!
Pobranie aplikacji i jej instalacja
Jeżeli chcemy korzystać z programu na komputerze stacjonarnym, upewnijmy się, czy nie jest on już domyślnie zainstalowany (w niektórych systemach operacyjnych jest dołączony do pakietu). Możemy wyszukać go za pomocą wyszukiwarki systemowej.
W przypadku, gdy Skype’a nie ma na komputerze, trzeba ściągnąć jego instalator. Możemy zrobić to z dowolnej strony z oprogramowaniem, lecz ze względów bezpieczeństwa, zaleca się pobranie go ze strony producenta (www.skype.com/pl).
Następnie wystarczy włączyć pobrany plik i przejść przez wszystkie kroki instalacji postępując według instrukcji.
Pierwsze uruchomienie
Po instalacji uruchomi się okno programu, dzięki któremu będziemy mogli zalogować się lub założyć konto. Możemy również zalogować się za pomocą profilu portalu społecznościowego Facebook lub konta Microsoft.
Zakładanie nowego konta jest szybkie i nie przysparza trudności, sprowadza się do wypełnienia formularza. Rejestrując się przeczytaj dokładnie umowę, tworząc nowe konto zgadzasz się na jej warunki!
Po pierwszym logowaniu otwiera się okno z interfejsem, czyli główna część aplikacji oraz w drugim oknie, ustawienia dźwięku i obrazu, które trzeba skonfigurować, by program działał prawidłowo. Podczas tej procedury pamiętajmy, żeby wszystkie akcesoria (kamera, mikrofon, głośniki) były podłączone, a głos włączony.
Główne okno programu składa się z dwóch części – po lewej stronie znajdują się nasze kontakty wraz z wyszukiwarką oraz historia połączeń. Nad nią odnaleźć można ikony, które pomagają dostać się do różnych funkcji, takich jak tablica, dzwonienie na telefony komórkowe i stacjonarne, grupy i wyszukiwanie kontaktów. Wyżej, obok nazwy użytkownika znajduje się ikona statusu. Gdy ją zaznaczymy, mamy możliwość powiadomić innych o tym, czy da się z nami porozmawiać. Do wyboru są cztery statusy: niewidoczny, niepodłączony, dostępny, nie przeszkadzać.
Dodawanie kontaktu
Aby dodać nową osobę wystarczy kliknąć w ikonę dodawania kontaktu. Można też skorzystać z menu kontekstowego (osoby – dodaj osobę – przeszukaj katalog Skype). Gdy otworzy się wyszukiwarka osób, uzupełniamy dane pomagające w odszukaniu naszego rozmówcy. Czasami wystarczy podać konkretny pseudonim (tzw. nick lub login). Najlepiej, jeśli znajomy sam nam go poda. W innym przypadku będziemy musieli wyszukać go wśród wyników listy wyszukiwania. Jeśli odnajdziemy właściwą osobę, zaznaczmy ją i naciśnijmy przycisk „Dodaj do listy osób”. Możemy napisać do niej parę słów, najlepiej od razu wyjaśniając kim jesteśmy. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie wysłany automatyczny komunikat. Zaproszenie musi zostać zatwierdzone, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.
Pisz i dzwoń do znajomych
Gdy dodamy już kilka kontaktów, możemy spróbować się z nimi połączyć. Wystarczy zaznaczyć osobę, która jest dostępna (zielony kolor). Po prawej stronie znajduje się czat, czyli wiadomości tekstowe, które można między sobą wymieniać. Jeżeli chcemy rozpocząć rozmowę wideo, powinniśmy wybrać „Rozmowa wideo”. Gdy chcemy wykonać połączenie głosowe, wybieramy „Zadzwoń”. Obraz z naszej kamery możemy włączać lub wyłączać za pomocą ikony z kamerą. Jeśli z kolei nie chcemy, by rozmówca nas słyszał, powinniśmy wybrać ikonę mikrofonu. Jeśli głośność jest nieodpowiednia, możemy ją wyregulować ikoną głośności. Miniaturę obrazu z naszej kamery można przenieść wedle uznania w odpowiednie dla siebie miejsce na ekranie. Okno rozmowy można zawsze zamknąć czerwonym przyciskiem z słuchawką.