Jak sprawdzić prędkość internetu

Operatorzy prześcigają się w ofertach superszybkiego internetu. Ale co tak naprawdę dla przeciętnego użytkownika oznacza szybkie łącze? Jak odróżnić kilobity od megabitów i sprawdzić prędkość swojej sieci?

Zawierając umowę z dostawcą usług internetowych stajemy przed wyborem prędkości łącza. Prędkość tę podaje się zwykle w jednostkach zwanych kilobitami lub megabitami, które określają ilość danych przesyłanych na sekundę (w skrócie: kb/s lub Mb/s). Warto wiedzieć, że jeden megabit jest równy 1024 kilobitom. Podejmując decyzję o wyborze łącza powinniśmy wziąć pod uwagę potrzeby wynikające ze sposobu użytkowania internetu. Poniżej przedstawiamy przybliżone szybkości transferu danych, które są potrzebne do określonych zadań w sieci:

  • Wygodne przeglądanie stron www – 2 Mb/s.
  • Przeglądanie stron i słuchanie radia internetowego – 5 Mb/s.
  • Wygodne oglądanie filmów – 15 Mb/s.
  • Wygodne oglądanie filmów w jakości HD – 30 Mb/s.
  • Video rozmowy – 30 Mb/s.

W przypadku, gdy planujemy korzystać z pełni możliwości internetu, jego prędkość powinna być większa. Jeśli równocześnie robimy wiele czynności np. oglądamy filmy, pobieramy pliki i prowadzimy video rozmowy to potrzebujemy łącze o prędkości nawet 50 Mb/s. Jednak dla codziennego korzystania z wirtualnego świata prędkość 10 Mb/s. jest już wystarczająca.

Prędkość w umowie a prędkość rzeczywista

Zdarza się, że prędkość internetu deklarowana w reklamach, czy nawet zawarta w umowie, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. O przepustowości łącza decyduje wiele czynników i często okazuje się, że płacąc więcej za usługę, i tak nie uzyskujemy oczekiwanej prędkości. Jeśli jakość połączenia internetowego nie odpowiada naszym oczekiwaniom, warto wykonać test prędkości. Pomiaru można dokonać na stronach, takich jak np.:

Dla porównania zalecane jest testowanie prędkości na różnych stronach, gdyż wyniki mogą się niekiedy znacznie różnić. Przed rozpoczęciem badania należy wyłączyć wszystkie programy korzystające z internetu, gdyż mogą one przekłamywać rezultaty pomiaru. Jeśli okaże się, że zmierzona prędkość jest znacznie niższa niż deklarowana przez dostawcę, mamy prawo złożenia reklamacji.

Przydatność tekstu: 83%

Polecamy również: