Szybki przewodnik po Facebooku, podstawowe funkcje i ustawienia

Jeśli niedawno widziałeś się z Facebookiem po raz pierwszy i ilość różnych opcji przyprawiła Cię o zawrót głowy czyniąc to wszystko magią najczarniejszą, siądź wygodnie i zapoznaj się z krótkim acz treściwym opisem najważniejszych obszarów “twarzoksiążki”.

Górna belka

01-gora

  1. Odnośnik do naszych Aktualności, analogicznie do przycisku “Strona Główna”.
  2. Wyszukiwarka, dzięki której błyskawicznie przeszukamy całego Facebooka.
  3. Twoje imię. – Odnośnik do Twojego profilu na stronie.
  4. Strona główna – Prowadzi do aktualności. Czym one są pisałem w jednym z poprzednich tekstów. Kliknij tutaj, aby przeczytać.
  5. Zaproszenia do grona znajomych. Po Kliknięciu, rozwinie się lista zaproszeń.
    znajomi
    Na każde z nich można odpowiedzieć potwierdzając znajomość bądź usuwając zaproszenie.
  6. Wiadomości – Po kliknięciu, w miejscu białego tła zobaczysz wszystkie wiadomości od znajomych, uszeregowane po imieniu i nazwisku.

wiadomosci

Tutaj warto wspomnieć, że:

-Jeśli masz kogoś w znajomych, wiadomości od niego zobaczysz od razu po kliknięciu na ikonę “Wiadomości”. Jeśli jednak dostaniesz wiadomość od kogoś spoza grona znajomych, trafi ona do folderu “Inne”, o czym nie zostaniesz nijak powiadomiony.

-Aby stworzyć nową wiadomość, kliknij “Nowa wiadomość”.

-Aby wyświetlić wiadomości w nieco bardziej czytelnej formie, kliknij “Zobacz wszystkie” u dołu widocznego okna.

7. Powiadomienia – Tutaj zobaczysz listę powiadomień

powiadomienia

8. Prywatność – skróty. Po kliknięciu, masz dostęp do najważniejszych ustawień prywatności. W przypadku Facebooka jest ona niezmiernie ważna, więc poświęcimy jej osobny artykuł.

prywatnosc-skroty

9. Inne – Pod tym przyciskiem znajdziesz łatwy dostęp do ustawień, tworzenia stron, grup czy kampanii reklamowych. Równie przydatne bywa zarządzanie stronami, czy dziennik aktywności.

Lewy panel

panellewof

Oferuje łatwy dostęp do wielu przydatnych funkcji Facebooka. Przede wszystkim klikając na swoje imię i nazwisko u góry panelu, przejdziesz na swój profil, zaś klikając “Edytuj profil” możesz przejść do edycji informacji o sobie. Bardzo ciekawą opcją, są “Grupy kupna i sprzedaży”. Dzięki nim możesz dotrzeć do ludzi np. z Twojego miasta, którzy oferują coś na sprzedaż, chcą coś kupić lub nawet wymienić się “coś za coś”. Zaglądając do “Wydarzeń”, posiądziesz wiedzę o ciekawych wydarzeniach w Twojej okolicy. Będziesz mógł się zapisać na wybrane z nich oraz komunikować się z tymi, którzy deklarują dołączenie do jakiegoś wydarzenia.

Aktualności

aktualnosciMiejsce, które pochłania najwięcej czasu. Potrafi być bogate w dobre treści albo mniej wartościowe. To co Ty umieszczasz w serwisie, inni zobaczą w swoich aktualnościach. Ty zaś zobaczysz tam treści napisane przez Twoich znajomych albo niektóre z aktywności, jakie poczynili na Facebooku. Np. że Iksiński lubi post użytkownika Firma Y. Dzięki takim mechanizmom może się okazać, że zainteresuje Cię coś, co ma wspomniana firma do zaoferowania. Albo nie zainteresuje. 🙂

W kwestii publikowania treści, warto zwrócić uwagę na kilka niuansów: Po pierwsze, możesz dodawać zdjęcia lub filmy, klikając “Zdjęcia/film” lub stworzyć album uwieczniający jakiś czas zdjęciami i filmami, wybierając “Album ze zdjęciami/filmami”. Po drugie, ustawienia prywatności. Czyli kto może widzieć to, co udostępniasz. Domyślnie zaznaczoną opcją są “Znajomi”, ale jeśli pośród nich znajdzie się ktoś, przed kim daną treść chciałbyś ukryć, wystarczy wybrać “więcej opcji…” a następnie  “Ustawienia niestandardowe” i zdefiniować taką osobę imieniem i nazwiskiem.

prywatnosc_post

Napisałem wcześniej, że w Aktualnościach zobaczysz to, co publikują Twoi znajomi. Z jednym zastrzeżeniem. -Zobaczysz…o ile daną osobę obserwujesz. O co chodzi? Wyobraź sobie, że zapraszasz kogoś do grona znajomych. Z czasem okazuje się, że ten ktoś jest na Facebooku bardzo aktywny, a to co umieszcza nie jest dla Ciebie interesujące. W tej sytuacji wystarczy, że odwiedzisz jego profil, a następnie zrezygnujesz z obserwowania w następujący sposób:

obserwowanie

Osoba, którą przestałeś obserwować, nie zostanie o tym fakcie powiadomiona.

Prawy panel

prawa

Prawy panel Facebooka nie zawiera nic, co wymagałoby szerszego omówienia na ten moment. W pierwszej jego części znajdziemy propozycje grup, do których moglibyśmy chcieć dołączyć. To, co tam widzisz, zostaje dopasowane przez Facebooka na podstawie różnych zmiennych

Skrajnie prawa strona, to pole, zawierające odnośniki do naszych gier lub tych, które są nam polecane. Poniżej zaś znajdziemy pole czatu. Przy każdej osobie, która jest dostępna na czacie, można dostrzec zieloną kropkę. Przy tych niedostępnych, widnieje informacja kiedy byli ostatnio widziani na czacie. Z uwagi na ochronę danych osobowych, z obrazka musiały zniknąć imiona i nazwiska.

Mam nadzieję, że wiedza zawarta w tym tekście, nie zniknie z Twojej głowy równie szybko, a sam Facebook przestanie być magią najczarniejszą. Czy jest coś, co mógłbym dla Ciebie rozwinąć? Daj znać w komentarzu!:)

Miłego dnia!

Przydatność tekstu: 76%

Polecamy również: