Niesamowite możliwości mapy – Google Street View

Zwiedzanie najodleglejszych zakątków świata zupełnie za darmo? Nic prostszego. Z usługą Google Street View zobaczysz miejsca, o których nawet nie śniłeś i przekonasz się, że w dobie nowych technologii, podróżowanie palcem po mapie nabiera zupełnie nowego, zaskakującego znaczenia.

Google Street View, czyli świat w zasięgu ręki

Street View to w pełni darmowa, innowacyjna usługa amerykańskiego giganta branży internetowej – twórcy popularnej przeglądarki Google. Polega ona na udostępnieniu użytkownikowi panoramicznych zdjęć wykonanych na całym świecie przez specjalnie przystosowane pojazdy w taki sposób, by metr po metrze udokumentować otaczającą je rzeczywistość. Korzystając z Google Street View możemy przenieść się w dowolne miejsce na Ziemi i zobaczyć wybrane miasto, ulicę, a nawet budynek oczami przechodnia. Wystarczy wyszukać w Mapach Google dowolny adres, następnie włączyć tryb Street View wybierając z bocznego menu pole z miniaturką zdjęcia i cieszyć się widokiem interesującego nas miejsca z 360-stopniowej perspektywy. Google zadbał także o możliwość odbywania wirtualnych wędrówek. Wskazując kierunek za pomocą kursora, możemy poruszać się po mapie zwiedzając dowolne rejony na wszystkich kontynentach świata.

Jak to możliwe?

Zdjęcia, które trafiają do gigantycznej bazy Google Street View powstają przy użyciu zaawansowanych technologicznie obiektywów i systemów zapisu danych zainstalowanych na różnych typach pojazdów. Skala całego przedsięwzięcia i nowatorskie rozwiązania logistyczne naprawdę zaskakują. By dotrzeć do możliwie największej liczby miejsc, pracownicy Google wykorzystują samochody, trójkołowce, specjalne wózki, rowery, a nawet skutery śnieżne. Są także tereny, do których dostanie się możliwe jest wyłącznie pieszo. Operatorzy Street View niejednokrotnie przemierzają trudno dostępne miejsca, jak choćby górskie szlaki, z kamerą niesioną na plecach.

Niespodzianki na trasie

Google Street View najłatwiej porównać jest do gigantycznej sesji zdjęciowej, w której modelem jest cały świat. Obiektywy Google oddają go takim, jaki jest – bez obróbki i upiększeń. Sytuacje uwiecznione dzięki pracy operatorów często potrafią zaskoczyć. Na zdjęciach możemy obserwować nie tylko ciekawe miejsca, ale także ludzi i zdarzenia, które miały miejsce w momencie przejazdu rejestratorów Google. Wybierając się w wirtualną podróż liczmy więc na niespodziewane widoki – od pięknych, czasem śmiesznych, aż po te naprawdę nietypowe.

Przydatność tekstu: 64%

Polecamy również: