Wikipedia – czyli co to jest wolna encyklopedia?

Był czas, gdy wielotomowe encyklopedie na półkach stanowiły podstawowe źródło wiedzy. Informacje, które się w nich znajdowały były dość łatwe do odnalezienia, jednak wiązało się to z wybraniem ciężkiej księgi i jej wertowaniem. Z biegiem czasu powstały wersje internetowe, których zdecydowaną zaletą jest aktualność, ponieważ mogą być na bieżąco korygowane i uzupełniane. Istnieje wśród nich szczególna encyklopedia, na którą warto zwrócić uwagę – to dostępna za darmo Wikipedia, najczęściej odwiedzana strona w internecie!

Każdy może być redaktorem wolnej encyklopedii

Wikipedia to wielojęzyczna wolna encyklopedia internetowa. Funkcjonuje na zasadzie otwartych treści, co oznacza, że każdy może ją redagować. Twórcy wyszli z założenia, że przyczyni się to do poprawy wartości merytorycznych artykułów i rozwoju ogólnodostępnej wiedzy. Regularnie tworzy ją około miliona osób z całego świata, nie licząc osób niezarejestrowanych. Duża część autorów Wikipedii to eksperci, ale zdecydowana większość to laicy. Nie pobierają żadnych opłat, traktując działalność jako non-profit.

Źródło wiarygodne, ale…

Każda edycja treści Wikipedii jest weryfikowana przez wykwalifikowanych edytorów, dzięki czemu jej zawartość jest w dużej mierze wiarygodna. Często pisana jest na podstawie specjalistycznych dzieł i publikacji – można je zawsze odnaleźć w Źródłach pod artykułem.

Należy mieć jednak świadomość, że tworzą ją ludzie i mogą zdarzyć się pomyłki. Warto traktować ją jako pierwsze źródło informacji ze względu na jej obszerność, aktualność i dostępność, choć zaleca się potwierdzić znalezione tam treści w innych bazach wiedzy.

Wyselekcjonowane treści każdego dnia

Warto codziennie odwiedzać Wikipedię. Na stronie głównej znajdują się często odświeżane, interesujące informacje. Godna uwagi jest sekcja „Czy wiesz, że…” z ciekawostkami dnia oraz odnośnikami do pogłębienia informacji na ich temat. Ponadto spośród setek nowych artykułów wybierane są te najlepsze i prezentowane jako „Artykuły na Medal” oraz „Dobre artykuły”. To nie wszystko, odnaleźć można również najważniejsze wydarzenia z ostatnich dni oraz sprawdzić, kto dzisiaj ma urodziny i jaką obchodzimy rocznicę.

Wikimedia

Są to media, stworzone na podstawie Wikipedii. Możemy zaliczyć do nich m.in.:

Wikisłownik

Wielojęzyczny słownik zawierający ponad 250 języków. Idealne miejsce do zgłębiania wiedzy o językach i ich nauki. Można sprawdzić w nim znaczenie słów, przykłady ich użycia, etymologię, czasowniki nieregularne i wiele więcej.

Wikicytaty

Strona z cytatami, maksymami i znanymi sentencjami.

Wikibooks

Miejsce z materiałami edukacyjnymi i podręcznikami dostępnymi za darmo.

Wikiźródła

Znajdują się w nich teksty źródłowe i ich tłumaczenia, np. utwory literackie.

Wikimedia Commons

Zbiór zdjęć oraz grafik ze wszystkich wikimediów.

Wikidane

Otwarta, wielojęzyczna baza różnorodnych danych.

Przydatność tekstu: 0%

Polecamy również: