Na kolei senior jak student też ma zniżkę – Część 2

Podróżując koleją seniorzy mogą liczyć na pewną wyrozumiałość i życzliwość przewoźników. Wspomniana łaskawość rabatowa jest dość zróżnicowana i warto się z nią zaznajomić zanim wykupimy swoje bilety. Wśród dwóch największych przewoźników kolejowych w kraju ta rozbieżność wpisuje się w przedział 10-30%, co zostało opisane w pierwszej części naszego artykułu. Czas teraz sprawdzić jak do seniorów podchodzą nasi lokalni operatorzy kolejowi.

Koleje Mazowieckie

Przewoźnik ten dla seniorów powyżej 60 roku proponuje 35% zniżkę na zakupy biletów. Ulga ta wymaga jedynie posiadania dokumentu tożsamości ze zdjęciem i udokumentowanym wiekiem.

SKM w Trójmieście

Szybka Kolej Miejska przygotowała dla seniorów możliwość 30% zniżki na bilety jednorazowe oraz okresowe. Zniżka jest dostępna jedynie po zakupie karty „Senior-SKM”, której koszt kształtuje się na poziomie 60 zł. Należny jednak pamiętać iż uprawnienia korzystania z karty przysługują osobom po 65 roku życia.

SKM w Warszawie

Osoby, które ukończyły 70 rok życia mogą podróżować bezpłatnie. Wystarczy jedynie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem zawierający datę urodzenia. Natomiast emeryci i renciści do ukończenia 70 roku życia mogą liczyć na 50% zniżkę.

Koleje Śląskie

„SENIOR 65+” jest ofertą Kolei Śląskich, która pozwala nabywanie biletów jednorazowych oraz odcinkowych imiennych miesięcznych z rabatem w wysokości 30%. Ulgę stosuje się na podstawie dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie tożsamości i wieku osoby.

Warszawska Kolej Dojazdowa

WKD proponuje aż 50% zniżkę dla osób, które ukończyły 60 lat. Oferta ta nie wymaga zakupu dodatkowych legitymacji i stosuje się ją na podstawie dokumentu stwierdzającego wiek osoby.
Ulga ma zastosowanie przy przejazdach pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej w dni robocze od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 oraz w soboty, niedziele i święta (przez 24 godz.).

Koleje Wielkopolskie

Niestety Koleje Wielkopolskie nie posiadają dodatkowych ułatwień dla osób z większym doświadczeniem życiowym. Możliwe jest skorzystanie z ustawowej zniżki dla emerytów i rencistów na 2 przejazdy w roku ze zniżką 37 % oraz respektowana jest karta REGIOkarta SENIOR oferowana przez Przewozy Regionalne. Na dzień dzisiejszy bark jest jednak dodatkowej informacji jakie plany ma Wielkopolski przewoźnik po odejściu Przewozów Regionalnych od REGIOkarty SENIOR na rzecz nowej oferty REGIO Senior

Koleje Dolnośląskie

Przewoźnik wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej doświadczonej części społeczeństwa zaproponował nową ofertę „Senior60+”. Umożliwia ona zakup biletów osoba po 60 roku życia z 25% zniżką. Aby skorzystać z promocji wystarczy jedynie dokument tożsamości ze zdjęciem i możliwością zweryfikowania wieku podróżnego

Arriva RP

Przewoźnik ten podobnie jak Koleje Wielkopolskie uwzględnia ustawową zniżkę 37% na dwa przejazdy oraz akceptuję REGIOkarta SENIOR Przewozów Regionalnych.

Koleje Małopolskie

Osoby które ukończyły 60 rok życia mogą na podstawie dokumentu tożsamości skorzystać z oferty „Bilet dla Senior”. Dostosowana wiekowo oferta jest znacznie korzystniejsza od propozycji podstawowej. Faktyczny koszt przejazdu dla seniorów nie jest oparty na procentowej zniżce lecz na indywidualnym cenniku danych tras przewoźnika.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

ŁKA jest najmłodszym kolejowym przewoźnikiem w Polsce. Łódzki operator oferuje seniorom „Bilet 60+”, dzięki któremu pasażerowie po 60 roku życia otrzymają 30% rabat.

Brawa dla najlepszych

Cieszy nas fakt, że każdy z przewoźników kolejowych w większym lub mniejszym stopniu przychyla się do potrzeb i możliwości ludzi z większym doświadczeniem życiowym. Na tym różnorodnym tle na szczególną uwagę zasługuje postawa przewoźnika SKM w Warszawie, który to osobą po 70 roku życia zniósł opłaty za bilety a emerytom i rencistom przygotował 50% zniżkę. Na pochwałę zasługuje również podejście Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która dla osób już po 60 roku życia przyznaje 50% rabat.

Przydatność tekstu: 64%

Polecamy również: