Na kolei senior jak student też ma zniżkę

Choć obecna kolej nie przypomina już tej z przed lat, a równomierny stukot kół jest ledwo słyszalny to podróże tym środkiem transportu zawsze mają coś sentymentalnego i młodzieńczego. Wprawdzie nie wiemy ile obecnie wyniesie nas bilet na podróż z dużym plecakiem i namiotem, ale wiemy, że “z automatu” każdy emeryt i rencista ma zniżkę ustawową.

Zniżka Ustawowa

Niestety nasz ustawodawca widzi jedynie potrzebę przyznania takiej zniżki jedynie na dwa przejazdy rocznie. Wyjaśniamy od razu, dwa przejazdy czyli dojazd na miejsce i z powrotem. Na taką wycieczkę otrzymamy nawet 37% zniżki, co okazuje się praktycznie najwyższym przyznanym rabatem dla podróżujących koleją. Prawo do zniżki przysługuje jedynie emerytom, rencistom i inwalidom, a przyznawany jest na podstawie odpowiedniego zaświadczenia wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów okazywanego wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać  współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne.
Seniorom, którzy nie nabrali odpowiednich praw lub ilość dwóch przejazdów rocznie stanowczo nie wystarcza mogą poszukiwać indywidualnych ofert przygotowywanych przez kolejowych przewoźników. Poniżej przedstawiamy ofertę dwóch ogólnopolskich kolei. W drugiej części artykułu analizujemy koleje regionalne.

Przewozy Regionalne

Największy Polski przewoźnik pasażerski przygotował dla seniorów nową ofertę o nawie REGIO Senior. W ramach tej promocji pasażerowie, po ukończonym 60 roku życia, mogą liczyć na 25% zniżkę na bilety jednorazowe. Seniorzy mogą również korzystać z 10% rabatu na ceny biletów okresowych (tygodniowe, miesięczne i kwartalne). Aby móc swobodnie korzystać z dostępnej oferty wystarczy jedynie legitymowanie się odpowiednim dokumentem tożsamości z możliwością potwierdzenia wieku. Bilety będzie można kupić na stronach internetowych biletyregionalne.pl i koleo.pl, za pośrednictwem aplikacji SkyCash, a także w kasach biletowych, biletomatach oraz u obsługi pociągu.
Nowa oferta REGIO Senior zastąpi dotychczasową REGIOkartę SENIOR.

PKP Intercity

Każda osoba po 60 roku życia może skorzystać z oferty „Bilet dla Seniora” i zakupić bilet z 30% upustem. Aby otrzymać prawo do zniżki wystarczy okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek. Oferta dotyczy komunikacji krajowej wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Niestety kategoria pociągów EIP czyli tych super szybkich i nowoczesnych składów typu Pendolino jest dla seniorów ciągle dostępna jedynie ze 100% odpłatnością. Bilety z 30% zniżką są dostępne w kasach dworcowych, na stronie intercity.pl oraz przez aplikacje mobilne Intercity.
„Bilet dla Seniora” zastąpi dotychczasową Kartę Seniora, którą należało wcześniej wykupić, aby otrzymać odpowiedni rabat.

Zobacz również Cześć 2 artykułu gdzie analizowane są zniżki u regionalnych operatorów kolejowych.

Przydatność tekstu: 71%

Polecamy również: