Messenger – od instalacji do pierwszej rozmowy

Lubisz SMS-ować i chcesz zaoszczędzić na wydatkach telefonicznych? Wypróbuj darmową aplikację Messenger dostępną na smartfony! Pozwala na szybki kontakt ze wszystkimi znajomymi w formie wiadomości tekstowych i wideo. Potrzebujesz jedynie internetu!

Program działa w oparciu o portal społecznościowy Facebook, choć posiadanie na nim konta nie jest konieczne. Jeśli chcemy korzystać z komunikatora na komputerze możemy zrobić to zarówno na www.facebook.com, jak i na www.messenger.com. Poniżej dowiesz się, jak zainstalować aplikację na telefonie i jak korzystać z niej krok po kroku.

Pobieranie aplikacji i jej instalacja

Aby pobrać Messenger, musisz wybrać aplikację sklepu. Zależnie od marki i modelu smartfona, może być oznaczona jako „Sklep Play” (dawniej Android Market), AppStore, Marketplace itp.

Gdy już tam wejdziesz, użyj wyszukiwarki wpisując nazwę „Messenger”. Pierwsza pozycja na liście wyników powinna być tą prawidłową (reprezentuje ją niebieska ikona dymku z białym piorunem). Po jej wybraniu zobaczymy ekran z krótkim opisem aplikacji i jej funkcjonalności. Możemy też zobaczyć ocenę oraz komentarze użytkowników. Poszukaj na górze przycisku „Zainstaluj” i wybierz go. Pojawi się okno z pozwoleniami dostępu – możesz przejrzeć, jaki jest ich zakres. Potwierdź klikając „Akceptuję”. Rozpocznie się instalacja.

Po wszystkim można otworzyć aplikację bezpośrednio ze sklepu („Otwórz”), bądź wyjść z niego i przejrzeć pulpit telefonu – powinna pojawić się na nim nowa ikona Messengera.

Pierwsze uruchomienie

Na ekranie powitalnym zobaczyć można dwie opcje logowania – „Zaloguj za pomocą Facebook” oraz „Nie jesteś na Facebooku?”. Jeżeli chcemy korzystać z Messengera wyłącznie za pomocą telefonu, wybieramy drugą opcję. Wpisujemy nasz numer telefonu i klikamy „Kontynuuj”. W następnym kroku uzupełniamy imię i nazwisko. Potem wybierane jest zdjęcie, które będzie dla wszystkich widoczne. Możemy wybrać je z galerii, lub użyć aparatu, by zrobić nowe. Na nasze życzenie lista kontaktów zostanie automatycznie uzupełniona o pozycje z książki telefonicznej (wybrane zostaną tylko te osoby, które posiadają już Messengera). Na koniec zobaczymy też kilka ekranów dotyczących pozwoleń, możemy je zaakceptować, bądź odłożyć decyzję na później.

Zapoznaj się z aplikacją

Główny widok aplikacji to miejsce, gdzie odnajdziemy historię konwersacji oraz ulubione kontakty. Nawigacja znajduje się w pasku z ikonami. Ikona telefonu pozwala na rozmowy wideo i dzwonienie do znajomych. Ikona listy to alfabetyczny spis znajomych, z kolei ikona ludzi to grupy, dzięki którym możesz uporządkować kontakty. Przejrzyj je wszystkie i zobacz, jak działają.

Dodawanie nowego kontaktu

Kontakty możemy dodawać wchodząc w listę kontaktów lub grupy i naciskając niebieski, okrągły przycisk z osobą oraz plusikiem. Następnie wpisujemy numer telefonu osoby, którą chcemy dodać. Aby zaproszenie było skuteczne, dana osoba musi mieć aplikację Messenger. Jeżeli jej nie ma, możemy wysłać jej prośbę o instalację.

Pisz, dzwoń i korzystaj z Messengera!

Chcąc rozpocząć z kimś rozmowę tekstową, wybierz listę kontaktów w aplikacji, a następnie konkretną osobę. W oddzielnym widoku uruchomi się czat. Możemy wysyłać wiadomości z konsoli na dole – wystarczy ją przycisnąć, a wysunie się klawiatura.

Jeśli chcemy, mamy możliwość włączenia aparatu i przesłania zdjęcia lub filmu, dosłownie w ciągu kilku sekund. Wystarczy wybrać ikonę aparatu i nacisnąć biały okrąg na dole, by zrobić zdjęcie, bądź przytrzymać go dłużej, by wysłać film. Aby załączyć zdjęcie z galerii, wybierzmy ikonę obrazu. Chcąc wstawić emotikonę, (małą, kolorową grafikę symbolizującą emocje) wybieramy ikonę buźki. Popularne jest również wstawianie gifów (ruchomych obrazków lub zdjęć, które również pomagają zasygnalizować naszą reakcję na coś). W tym celu wybierz ikonę z napisem „GIF” i wpisz słowo powiązane z tym, co chcesz komuś przekazać, np. „szczęście”. Ukażą się animowane obrazki. Wybierz ten, który Ci odpowiada i wyślij go znajomemu. Możesz też wysłać krótką wiadomość głosową za pomocą ikony mikrofonu. Z ekranu konwersacji możesz również zadzwonić lub wykonać połączenie wideo.

Powiadomienia

Nie musisz mieć cały czas włączonej aplikacji, by dowiedzieć się, czy ktoś do Ciebie napisał. Będziesz otrzymywać powiadomienia oraz inne sygnały, że ktoś próbuje się z Tobą skontaktować. Jeśli ktoś zadzwoni, po prostu odbierz połączenie, jeżeli dostałeś wiadomość, kliknij w powiadomienie, co przeniesie cię do konwersacji. Zawsze możesz też wejść do aplikacji. Na stronie głównej od razu zobaczysz, czy było coś, co cię ominęło.

Przydatność tekstu: 71%

Polecamy również: