Gdzie założyć pocztę elektroniczną – e-mail?

Poczta elektroniczna – E-Mail funkcjonuje już od bardzo dawna i mimo, iż szeroko pojęta technologia słynie z tego, że się zmienia, poczta elektroniczna na przekór wielu futurystom, nadal działa i ma się całkiem dobrze. Przydatna jest w kontaktach zarówno z firmami jak również osobami prywatnymi, a sam proces komunikacji tą drogą, oferuje nie tylko wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także załączników – plików, reprezentujących przeróżne dane. Od zdjęć, przez muzykę po dokumenty.

Im więcej tym lepiej – Parametry poczty elektronicznej

Jeśli czujesz, że czas założyć sobie pocztę elektroniczną, to powiem Ci, że to dobra decyzja. Ponieważ stron internetowych oferujących tę usługę jest na polskim podwórku całkiem sporo, podpowiem Ci na co zwrócić uwagę, podczas wyboru strony, na której już wkrótce założysz swoją pocztę. Pewne jest, że w przypadku parametrów kont pocztowych, sprawdza się zasada im więcej tym lepiej. Chyba, że mówimy o kosztach.

Wybór poczty – Co jest ważne?

Wielkość załącznika

Czyli ile maksymalnie może ważyć jeden wysyłany przez nas załącznik. Oczywiście im więcej tym lepiej.

Ilość miejsca w skrzynce oferowana na Twoje wiadomości

Jest to o tyle ważny parametr, że – wiadomo, z czasem w skrzynce znajduje się coraz więcej wiadomości, które – gdy zawierają załączniki, zaczynają ważyć dużo więcej. A kto by chciał przejmować się zapchaną skrzynką i mailami w kolejce?

Kilka adresów na jednej skrzynce
To przydatna opcja – o ile nie korzystasz z programu pocztowego. Ten na ogół oferuje taką możliwość niezależnie od tego, na jakiej stronie masz pocztę.

Integracja z innymi usługami
To domena poczty od Google, będąca jednocześnie jej główną zaletą.

A zatem co mają dla nas najwięksi?

 • Poczta WP.pl

jak wybrać skrzynkę pocztową

Jako pierwsza pójdzie pod nóż poczta wp.pl. Warto od razu zwrócić uwagę na możliwość wyboru pomiędzy wariantem darmowym i płatnym. Co oferowane jest za darmo? Nielimitowana pojemność, która brzmi dobrze. Załączniki 100mb. Jeśli nie zamierzasz wysyłać filmów, jest dobrze. Albo raczej standardowo. Skuteczny antyspam? Nie kłócę się.

 • Poczta Onet.pl

Pierwszym co dla nas ma, jest wszechdostępność. Jeśli uznać za nowość, dostęp do poczty z każdego miejsca z dostępem do Internetu, z poziomu tabletu, smartfona albo komputera, to cenna sprawa.

Trzy adresy: Jeśli potrzebujesz kilku adresów i chcesz mieć do nich dostęp z jednego miejsca, jest to dobra opcja.

Gigazałączniki: Każdy może mieć 2 GB. To dużo.

Nielimitowana pojemność – to dobrze

 • Poczta o2.pl – sprawdźmy czy bez niej, jak bez tlenu

100 MB załącznika – na tle Onetu brzmi gorzej, ale to dokładnie tyle samo co oferuje WP i sądzę, że wystarczy.

30 GB pojemności – to sporo, ale na tle pojemności nielimitowanej u poprzedników, biorąc pod uwagę liczby, jest tak sobie. Praktyka jednak uczy, że to wystarcza.
Superszybkość i bezpieczeństwo – to się chwali.

 • Poczta Google – GMail
  Niegdyś była usługą niszową, z której mogli zacząć korzystać jedynie wybrańcy posiadający specjalne zaproszenia. Ale to już zamierzchłe czasy. Teraz z poczty od Google może korzystać każdy. Co oferuje?

  Na pierwszy rzut oka nie zostaliśmy zasypani językiem korzyści. W zasadzie Google wymienia tylko jedną. Ale za to jaką. Zakładamy jedno konto i mamy dostęp do szeregu przydatnych usług:
  Mapy Google – System nawigacyjny,
  Youtube – Serwis z filmami,
  Google Dysk – Przestrzeń dyskowa za darmo dostępna wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do Internetu,
  Google Play – Sklep z aplikacjami na telefon z systemem Android.

Cytuając klasyka – to jeszcze nie wszystko. Pełną listę usług Google znajdziesz tutaj.

Zaletą poczty Google jest również możliwość odbierania z jej poziomu, wiadomości z innych skrzynek. Czyli wszystko możemy mieć w jednym miejscu.

Co do minusów, znalazłem informację, że Google oferuje wielkość skrzynki na poziomie 15GB, co na tle konkurencji wygląda tak sobie. Ale to tylko liczby.

Którą pocztę wybrać?

Z uwagi na moje własne doświadczenia, doradziłbym wybranie poczty Gmail, zwłaszcza jeśli posiadasz telefon z systemem Android. Wtedy konto Google okazuje się szczególnie przydatne.

Masz coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie? Podziel się tym z nami w komentarzu!

Miłego dnia.

Przydatność tekstu: 50%

Polecamy również: