5 zasad bezpiecznego bankowania w sieci
Bankowość internetowa to dziś nie tylko udogodnienie dla chcących uniknąć kolejek do przysłowiowego okienka, ale nierzadko jedyny sposób na ograniczenie opłat za obsługę rachunku. Choćby z tego względu przekonuje się do niej coraz większa rzesza klientów. Warto pamiętać jednak o tym, że za wygodą korzystania z transakcji elektronicznych stoi również wiele potencjalnych zagrożeń. Jak się przed nimi ustrzec i bezpiecznie bankować w sieci?
Po pierwsze sprawdzaj
Logując się do serwisów bankowych należy bezwzględnie kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Dotyczy to szczególnie sprawdzania poprawności adresu strony, na której mamy zamiar podawać swoje dane, takie jak login i hasło. Internetowi przestępcy bardzo często preparują fałszywe witryny, których szata graficzna do złudzenia przypomina znane nam serwisy transakcyjne. Za sygnał ostrzegawczy powinniśmy uznać przede wszystkim brak symbolu zamkniętej kłódki widocznego w pasku adresu. Świadczy on o tym, że połączenie nie jest szyfrowane, a nasze dane mogą zostać w łatwy sposób wykradzione. Unikajmy wybierania adresu banku z listy wyników pojawiających się w wyszukiwarkach internetowych. Bezpieczny dostęp do strefy logowania uzyskamy poprzez ręczne wpisanie adresu podanego nam przez bank, znajdującego się m.in. w umowie o prowadzenie rachunku.
Strzeż się podejrzanych e-maili
Najpopularniejszym sposobem oszustów jest podszywanie się pod banki i wysyłanie wiadomości e-mail w celu wykradnięcia danych. Jest to tzw. “phishing”. Pamiętaj, że bank nigdy nie prosi o podanie poufnych informacji drogą mailową. Nakłanianie do przesłania danych związanych z kartą bądź kontem (w szczególności loginów, numerów i haseł) należy traktować jako próby wyłudzenia i zgłosić w placówce banku. Podejrzany e-mail może zawierać załącznik z wirusem lub linki kierujące na fałszywą stronę.
Urządzenie ma znaczenie
O ile zwykłe przeglądanie internetu na ogólnodostępnych urządzeniach nie niesie za sobą większych zagrożeń, to korzystanie na nich z bankowości internetowej już tak. W tym celu zaleca się raczej używanie własnego sprzętu pamiętając o tym, by posiadał on aktualne oprogramowanie antywirusowe. Obce komputery, telefony czy tablety, zwłaszcza te udostępniane w miejscach publicznych, mogą być wyposażone w złośliwe programy przechwytujące dane dostępowe do kont bankowych.
SMS na cenzurowanym
Popularnym w wielu bankach sposobem weryfikacji transakcji dokonywanych w internecie są komunikaty SMS. Stanowią one kolejną, poza loginem i hasłem, formę zabezpieczenia dostępu do naszych oszczędności. Pamiętajmy o uważnym sprawdzaniu zgodności podawanych w nich danych z realizowaną operacją bankową. W przypadku otrzymania wiadomości z informacjami o niezleconej przez nas transakcji należy pilnie skontaktować się ze swoim bankiem.
Bądź na bieżąco
Choć lista internetowych zagrożeń stale rośnie, banki starają się na bieżąco ostrzegać swoich klientów przed nowymi próbami ataków na ich konta. Przed kolejnym logowaniem warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z udostępnioną na stronie banku listą potencjalnych niebezpieczeństw.